tu jesteś: główna / dzieje_komunikacji

Dzieje Komunikacji


22 listopada 1921r.
- postanowieniem MSW w Warszawie wpisano do rejestru stowarzyszeń i związków, stowarzyszenie o nazwie Związek Przedsiębiorstw Tramwajowych i Kolei Dojazdowych.
Uchwałą Zgromadzenia z roku 1926 zmieniono nazwę Związku. Nowa nazwa Związku to Związek Przedsiębiorstw Komunikacyjnych w Polsce.
Z chwilą wybuchu drugiej wojny światowej działalność związku została przerwana i w swej poprzedniej formie, z okresu międzywojennego, nigdy się już nie odrodziła. Po wyzwoleniu, dopuszczono jedynie działalność Związku w formie Zjazdu Kierowników Przedsiębiorstw.
Pierwszy taki Zjazd odbył się we wrześniu 1945 roku w Warszawie.
W czerwcu 1947 roku w Krakowie udało się zorganizować Ogólnokrajowy Zjazd w Sprawach Komunikacji Miejscowej, a następnie kolejny Zjazd we Wrocławiu w październiku 1948 roku.
Decyzją Miejskiej Rady Narodowej m.st. Warszawy z dnia 16.09.1949 roku podjęto proces likwidacji Związku.
W 1955r. powstaje odrębna jednostka zarządzająca - Centralny Zarząd Komunikacji Miejskiej, który został następnie przekształcony w 1957 roku, w Departament Komunikacji Miejskiej.
Departament Komunikacji Miejskiej wypracował pewne formy współpracy między resortem a przedsiębiorstwami komunikacyjnymi, tworząc przy departamencie Komisję Doradczą złożoną z wybitnych specjalistów z przedsiębiorstw komunikacyjnych, naukowców, a także fachowców z utworzonego w 1951 roku Zakładu Komunikacji Miejskiej Instytutu Gospodarki Komunalnej.
Po 8 letniej przerwie, w 1957r. WPK w Gdańsku pod merytorycznym nadzorem Departamentu Komunikacji Miejskiej oraz Zakładu Komunikacji Miejskiej w Instytucie zorganizowano Zjazd komunikacji miejskiej. Zjazdy odbywały się do roku 1962 corocznie, a następnie co dwa lata, stając się ponownie miejscem spotkań specjalistów z tej branży.
Z pomocą przyszło Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji, które wzięło na siebie formalną stronę organizowania kolejnych zjazdów i dlatego rozpoczynając od roku 1970, Zjazdy były wspólnymi imprezami Departamentu Komunikacji i Dróg Miejskich Ministerstwa Gospodarki Komunalnej, jako głównego organizatora i przedstawiciela władzy centralnej, Zakładu Komunikacji Miejskiej Instytutu Kształtowania Środowiska (uprzednio IGK), oraz właśnie SITKOM-u. Od 1996r jedynym organizatorem Zjazdów Komunikacji Miejskiej jest IGKM.
Wynikiem starań grupy inicjatywnej złożonej z dyrektorów kilku największych przedsiębiorstw komunikacyjnych doprowadzono do rejestracji Zrzeszenia Przedsiębiorstw Komunikacji Miejskiej w Polsce w dniu 8 marca 1983 roku. Zrzeszenie organizowało wiele szkoleń, pokazów sprzętu i technologii (głównie renomowanych firm zachodnich), propagując w ten sposób nowoczesne techniki regeneracji, nowe materiały eksploatacyjne, nowoczesne urządzenia mechanizujące prace torowe, urządzenia i metody usprawniające obsługę pasażerów.
W dniu 24 lutego 1989 roku, weszła w życie Ustawa o niektórych warunkach konsolidacji gospodarki narodowej oraz o zmianie niektórych ustaw, na mocy której Zrzeszenia przedsiębiorstw państwowych zarówno obligatoryjne jak i dobrowolne takie jak ZPKM, uległy rozwiązaniu.
W miejsce Zrzeszenia na okres przejściowy przedsiębiorstwa komunikacyjne postanowiły powołać do życia nową organizację która działałaby na podstawie kodeksu handlowego. W dniu 2 maja 1989 roku, powołano "Biuro Usług i Współpracy Przedsiębiorstw Komunikacji Miejskiej - PEKAEM Spółka z o.o."  Spółka została wpisana do Rejestru Handlowego, w dniu 6.06.1989 roku. Tak utworzona spółka, kontynuowała praktycznie wcześniej przyjęte i prowadzone przez Zrzeszenie kierunki działania, rozszerzone jeszcze o działalność handlową i zaopatrzeniową na rzecz firm komunikacyjnych.
Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej została zarejestrowana w dniu 5 marca 1991 roku. Pod aktem założycielskim podpisały się 103 firmy co pozwoliło na powołanie organizacji o zasięgu krajowym.
Izba od początku swojego istnienia jest członkiem Międzynarodowej Unii Transportu Publicznego i aktywnie uczestniczy w konferencjach i kongresach organizowanych przez tę organizację. Izba uczestniczy także w projektach Unii Europejskiej dotyczących doskonalenia jakości usług w komunikacji miejskiej oraz współpracuje z narodowymi organizacjami zrzeszającymi przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej
Dzieje Komunikacji

NOKIA E72 lepiej dzwonki nokia e72.
Polityka prywatnosci
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją