tu jesteś: główna / kontrolerzy_biletow

Kontrolerzy Biletów


Kontroler biletów
- osoba upoważniona przez przewoźnika do prowadzenia kontroli dokumentów przewozu (biletów jednorazowych, lub okresowych) osób lub bagażu w środkach lokalnego transportu zbiorowego.

Kontroler, legitymuje się identyfikatorem umieszczonym w widocznym miejscu zawierającym następujące informacje:
  • nazwa przewoźnika
  • numer identyfikacyjny osoby dokonującej kontroli
  • zdjęcie kontrolującego
  • zakres upoważnienia
  • okres ważności
  • pieczęć i podpis wystawcy (przewoźnika)
W razie stwierdzenia braku ważnego biletu, lub dokumentu uprawniającego do bezpłatnych, lub ulgowych przejazdów kontroler biletów pobiera właściwą należność za przewóz i opłatę dodatkową. Jej wysokość określa organizator transportu zbiorowego: rada gminy, rada powiatu albo sejmik województwa, a w Warszawie - Rada miasta stołecznego Warszawy. W przypadku gdy pasażer nie jest w stanie uiścić opłaty na miejscu, kontroler biletów wystawia wezwanie do zapłaty. W przypadku gdy podróżny udokumentuje, nie później niż w terminie 7 dni od dnia przewozu, uprawnienia do bezpłatnego lub ulgowego przejazdu, bądź okaże bilet okresowy, którego nie miał podczas przejazdu, pobrana opłata dodatkowa, po uiszczeniu opłaty manipulacyjnej, podlega zwrotowi, a w przypadku wezwania do zapłaty - umorzeniu. Od kanarkowego koloru otoków na czapkach dawnych kontrolerów biletów nazywany jest w mowie potocznej "kanarem".

Uprawnienia kontrolerów biletów
  • W razie odmowy zapłacenia należności może żądać okazania dokumentu umożliwiającego stwierdzenie tożsamości podróżnego.
  • W razie niemożności ustalenia tożsamości podróżnego kontroler może zwrócić się do funkcjonariusza Policji, lub Straży Miejskiej o podjęcie czynności zmierzających do ustalenia tożsamości podróżnego.
  • W razie uzasadnionego podejrzenia, że dokument przewozu albo dokument uprawniający do przejazdu bezpłatnego lub ulgowego jest podrobiony lub przerobiony kontroler może zatrzymać dokument za pokwitowaniem oraz przesłać go prokuratorowi lub Policji.
Kontrolerzy Biletów

NOKIA E72 lepiej dzwonki nokia e72.
Polityka prywatnosci
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją